Tunele foliowe w ogrodzie

Posiadacze dużych działek, rolnicy, osoby zawodowo zajmujące się produkcją i sprzedażą warzyw i owoców stosują różne metody zmierzające do polepszenia jakości swoich produktów oraz efektywności upraw. Jedną z nich są uprawy w szklarniach i tunelach foliowych. Takie rozwiązania dają wiele korzyści takich jak na przykład szybszy wzrost plonów, ochrona przed wiatrem czy gradem. Czy posiadając niewielki ogródek warzywny tylko dla potrzeb własnych warto zainwestować w tunel foliowy?

Korzyści jakie dają tunele foliowe w ogrodzie

Tunel foliowy to przede wszystkim większa temperatura. W klimacie umiarkowanym, w jakim żyjemy, częste spadki temperatury są normą. Przymrozki w nocy mogą nieraz zaszkodzić roślinom uprawianym bez żadnej fizycznej ochrony.
Niezwykle istotną zaletą w przypadku uprawy roślin w tunelach foliowych jest ochrona przed gwałtownymi zmianami warunków atmosferycznych. Ocieplenie klimatu nie daje w dzisiejszych czasach rolnikom i innym osobom zajmującym się uprawą warzyw i owoców powodów do zadowolenia. Silne wiatry, potężne ulewy, gradobicia mogą przynieść ogromne straty. Tunele foliowe ochronią rośliny przed wiatrem bądź nadmiernym przelaniem.
Tunele foliowe posiadają bardzo lekkie konstrukcję. Można je łatwo przenosić, w zależności od naszych potrzeb oraz złożyć i przechować w sezonach, w których nie zajmujemy się uprawą.
Zaletą zainstalowania w ogrodzie tunelu foliowego jest również fakt, że jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Biorąc pod uwagę ogrom korzyści i minimalizację potencjalnych strat, koszt kilkuset złotych poniesiony na taką inwestycję jest niewielki.

Podstawowe zasady przy uprawie roślin w tunelach foliowych

Mimo tego, że tunel foliowy jest w stanie ochronić nasze rośliny przed wiatrem i gradem, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ich konstrukcja nie jest wytrzymała. Większa wichura może porwać tunel i bardzo go uszkodzić. Przy wyborze tunelu foliowego należy zwrócić więc szczególną uwagę na elementy, z których jest wykonany. Obecnie producenci proponują znacznie bardziej wytrzymałe tunele foliowe z metalowym stelażem. Należy jednak pamiętać, iż stawianie foliowego tunelu na mocnym wydmuchowisku nie jest dobrym pomysłem.
Regulowanie temperatury w tunelach foliowych jest bardzo trudne. Duże upały mogą niekorzystnie wpłynąć na niektóre rośliny. Zaopatrując się w tunel z folii, warto zwrócić uwagę na możliwość otwierania boków – prowizorycznych okien w celu zapewnienia przewiewu. Częste wietrzenie tuneli foliowych jest jedną z podstawowych zasad uprawy w takich konstrukcjach. Tunel posiadający otwory do wentylacji, które w prosty sposób dadzą się otworzyć ułatwi nam uprawę.
Tunele foliowe to tani, wygodny, prosty sposób na zwiększenie i polepszenie jakości warzyw i owoców uprawianych w przydomowym ogródku. Są produkowane w najróżniejszych rozmiarach, dlatego posiadacz nawet niewielkiej działki może sprawić sobie pomieszczenie, w którym będzie codziennie doglądać zdrowe warzywa i owoce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij